GRANICZNE PUNKTY INFORMACJI
Czas trwania projektu: 01.04.2024-31.03.2027
Partnerzy projektu (PP):
Partner wiodący/PP1 Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr e.V.,
PP2 Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”,
PP3 Euroregion Pro Europa Viadrina - Środkowa Odra e.V.,
PP4 Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”,
PP5 Uniwersytet Europejski Viadrina/Centrum B/ORDERS IN MOTION
Partnerzy stowarzyszeni (aP):
aP 1Euregio Rhine-Waal,
aP2 Kommunalgemeinschaft Europaregion Pomerania e.V.,
aP3 Euroregion Neisse,
aP4 Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania,
aP5 Euroregion Nysa
Głównym celem projektu jest stworzenie sieci kontaktów dla utworzenia i funkcjonowania Granicznych Punktów Informacji na granicy polsko-niemieckiej. Graniczne Punkty Informacji będą oferowały informacje, osobiste doradztwo i porady w kwestiach związanych z działalnością transgraniczną.
Jako ośrodki z różnymi instytucjami, będą one działały w skoordynowanej sieci pod wspólną marką. Wspólnie zostanie opracowany i prowadzony centralny portal cyfrowy dla polsko-niemieckiego regionu przygranicznego, który dostarczy informacji w dwóch językach i odeśle osoby poszukujące porady do istniejących usług doradczych oferowanych przez władze i organizacje oraz do możliwości uzyskania indywidualnej porady od Granicznych Punktów Informacji.
Podczas sesji doradczych Graniczny Punkt Informacji będzie działał jako „front office” w celu ustalenia faktów sprawy i potrzeby doradztwa podczas bezpośredniego spotkania, które w razie potrzeby i możliwości może odbywać się za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie lub osobiście.
Do współpracy zostaną włączeni partnerzy stowarzyszeni z sąsiednich obszarów programowych Meklemburgia-Pomorze Przednie/BB – Polska i Saksonia – Polska.
Dzięki zabraniu informacji na platformie cyfrowej i utworzeniu dwóch punktów informacji granicznej oferujących porady we wszystkich kwestiach granicznych, oczekuje się pozytywnej zmiany obecnej sytuacji, ponieważ osoby poszukujące porady będą miały lepszy dostęp do informacji i istniejących porad we wszystkich kwestiach związanych z granicami.
Oferta Punktów Informacji Granicznej zwiększy jakość i efektywność informacji w konstelacjach transgranicznych. Zmniejszy ryzyko niepotrzebnych kosztów społecznych, finansowych
i ekonomicznych wynikających z nieświadomych decyzji. Ponadto jest to eksperyment modelowy, który jest stosowany po raz pierwszy i dlatego stanowi wyjątkową zaletę na obszarze programu INTERREG VIA Brandenburgia-Polska.
Projekt realizowany jest w oparciu o współpracę transgraniczną i przyczynia się do realizacji wspólnego celu, jakim jest zwiększenie przepływu informacji określonego w programie współpracy przez partnerów programu INTERREG. W sumie dziesięciu partnerów projektu (w tym pięciu partnerów stowarzyszonych) zebrało się po raz pierwszy.
Finansowanie powyższego projektu zapewnia: