Coaching VIADRINA - nowe szanse
Tytuł Projektu: Coaching VIADRINA - nowe szanse
Partner wiodący: Mittlere Oder e.V.
Partner projektu: Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”
Cel projektu: Celem projektu jest zachęcenie nowych, względnie mało aktywnych podmiotów w obszarze ERPEV do nawiązania bądź rozwinięcia współpracy transgranicznej. Następujące działania maja się do tego przyczynić:
- umożliwienie podmiotom z obszaru Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA praktycznego poznania dalszych możliwości i dziedzin współpracy oraz nowych instytucji;
- bezpośrednie skierowanie się do podmiotów, które – z najróżniejszych powodów - nie prowadzą współpracy (tzw. „białe plamy” na mapie beneficjentów), przy czym nawiązanie kontaktu powinno nastąpić proaktywnie ze strony Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA;
- działania, umożliwiające poznanie nowych możliwości współpracy oraz zachęcające do podjęcia współpracy na nowych płaszczyznach, powinny być skierowane do podmiotów mających możliwie szerokie spektrum działania i gwarantujących swoją działalnością jak najszerszy zasięg tych działań;
- umożliwienie podmiotom wymiany doświadczeń w mniejszych, tematycznie odpowiednio dobranych, grupach.
Grupa docelowa: wszyscy potencjalni partnerzy z terenu Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA, którzy nie posiadają żadnego lub mają niewystarczające doświadczenie we współpracy transgranicznej oraz tacy, którzy pragną zintensyfikować i rozszerzyć dotychczasową współpracę lub tematy współpracy.
Rezultaty:
- rozmowy specjalistyczne: 40
- konsultacje: 60
- podróże studyjne: 4
- platformy współpracy i warsztaty: 6
- dokumentacja końcowa z publikacją: 1
Okres realizacji: 01.03.2020 – 30.06.2022
Kwota dofinansowania EFFR: 150 000,00 EUR
Główne założenia:
- Rozmowy specjalistyczne - celem rozmów będzie zdefiniowanie możliwości oraz potrzeb instytucji w regionie transgranicznym w zakresie nawiązania bądź rozwoju współpracy transgranicznej.
- Indywidualne konsultacje - będą prowadzone przez cały czas trwania projektu przez PP i zostaną skierowane, jako uzupełnienie oferty, do tych podmiotów, z którymi nie będą prowadzone rozmowy specjalistyczne.
- Warsztaty - tematyka dotyczyć będzie przykładowo kolejnego etapu realizacji współpracy, motywowania uczestników, czy zarządzania międzynarodowym zespołem itp. Pod koniec projektu mogą zostać przeprowadzone warsztaty dotyczące przyszłego okresu programowania w celu przygotowania instytucji obszaru granicznego na nowe wyzwania. Warsztaty będą otwarte dla wszystkich instytucji prowadzących współpracę transgraniczną lub chcących taką nawiązać.
- Podróże studyjne - zostaną zorganizowane każdorazowo na druga stronę Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA. W oparciu o doświadczenia z realizacji projektu Coaching VIADRINA, adresatem podroży będą w pierwszej linii przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, powiatów i gmin oraz instytucje zajmujące się pracą z dziećmi i młodzieżą. Podczas podroży uczestnicy odwiedzą kilka miejscowości i instytucji, które posiadają potencjał do prowadzenia współpracy transgranicznej, poznają przedstawicieli nowych instytucji regionu przygranicznego i będą mieli okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń. Ponadto zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk z obszaru małych oraz dużych projektów, zrealizowanych w ramach programów INTERREG między Brandenburgią i województwem Lubuskim, co powinno się przyczynić do zachęcenia uczestników do realizacji nowych polsko-niemieckich przedsięwzięć.
- Platformy współpracy - zostaną zorganizowane po polskiej i po niemieckiej stronie. Te otwarte spotkania będą okazją do zapoznania się z działalnością dużej liczby instytucji i nawiązania nowych partnerstw. Nacisk położony zostanie na wymianę doświadczeń.