IX posiedzenie Komitetu Monitorującego INTERREG V A
W dniach 24-25.10.2017 r. obradował w Zielonej Górze Komitet Monitorujący Programem INTERREG Brandenburgia-Polska. Do dyspozycji beneficjentów była kwota 6 000 000 Euro.
W wyniku prac Komitetu zatwierdzono do dofinansowania 8 projektów. Wśród nich znajdują się takie projekty, w których partnerem lub partnerem wiodącym są samorządy, szkoły i inne instytucje z naszego euroregionu:
1. Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego "ViVA 4.0"
- partnerami są: miasto Gorzów Wlkp. (Zespół Szkół Elektrycznych oraz Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych), Lubuski Klaster Metalowy oraz QualifizierungsCENTRUM der Wirtschaft Eisenhüttenstadt
- transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0” to innowacyjny pilotażowy projekt wspólnego polsko-niemieckiego kształcenia dualnego poprzez włączenie MŚP z branży metalowej i elektrycznej i opracowanie modułów do celu kształcenia zawodowego w j. polskim i niemieckim, które odzwierciedlać będą zapotrzebowanie regionu Lubuskie-Brandenburgia oraz będą wspólnie wykorzystane. W ramach projektu zostanie stworzona wspólna oferta edukacyjna do celów kształcenia zawodowego i ustawicznego i w ten sposób zapewniona będzie trwała perspektywa uczenia się przez całe życie. MŚP skorzystają z wykształcenia docelowej grupy projektowej, ponieważ będzie ono odpowiadało ich zapotrzebowaniu. Poprzez projekt zostanie zredukowany proces odpływu młodzieży z regionu wsparcia.
- wartość dofinansowania: 868 046,77 euro
2. Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Powiecie Marchijsko-Odrzańskim i Województwie Lubuskim
- partnerami są: Gmina Witnica, Samodzielna Publiczna Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. oraz Gemeinnützige Rettungsdienst Märkisch-Oderland GmbH
- przedmiotem projektu jest transgraniczna współpraca w zakresie doskonalenia zawodowego w dziedzinie ratownictwa medycznego, celem podwyższenia kompetencji zawodowych polskich i niemieckich pracowników pogotowia ratunkowego, aby umożliwić skoordynowane transgraniczne udzielanie medycznych czynności ratunkowych w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i zagwarantować mieszkańcom obszaru wsparcia optymalną obsługę przez zespoły ratownictwa medycznego. Tutaj podstawowym warunkiem jest wspólne kształcenie i doskonalenie zawodowe i rozwój międzykulturowych kompetencji. Będzie można to osiągnąć w trakcie codziennego wykonywania pracy, przez integrację zawodową i wspólne szkolenia w zakresie ratownictwa medycznego, medycyny ratunkowej, katastrof i bezpieczeństwa publicznego.
- wartość dofinansowania: 700 000,00 euro
3. Bez granic: nauka – praca – życie
- partnerami są: Gmina Strzelce Krajeńskie, Stowarzyszenie Lubuska Sieć Innowacji, Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, IHK-Projektgesellschaft mbH Ostbrandenburg, Handwerkskammer Frankfurt (Oder), Institut für Ökonomische Bildung gGmbH
- Projekt „Bez granic: nauka – praca – życie” jest realizowany przez siedmiu partnerów. W ramach projektu zostanie opracowany wyjątkowy, transgraniczny model orientacji zawodowej, odpowiednio przeszkoleni zostaną nauczyciele, a w efekcie ponad 1000 uczestników weźmie udział w zajęciach z orientacji zawodowej, które częściowo będą odbywać się w laboratoriach i warsztatach. Obok wypracowania metodyki oraz szkoleń z orientacji zawodowej dojdzie do wymiany interkulturowej pomiędzy uczniami, nauczycielami i ekspertami. W dalszej perspektywie metodyka ma zostać zaimplementowana do ramowych planów nauczania, a między szkołami, warsztatami i laboratoriami ma zostać nawiązana współpraca, m.in. w celu podniesienia atrakcyjności nauki zawodu w Euroregionie.
- wartość dofinansowania: 1 264 798,17 euro
4. Transgraniczna edukacja na rzecz branży gastronomicznej i spożywczej polsko – niemieckiego pogranicza
- partnerem jest miasto Gorzów Wlkp. (Zespół Szkół Gastronomicznych) oraz QualifizierungsCENTRUM der Wirtschaft Eisenhüttenstadt
- celem projektu jest wzmocnienie transgranicznej współpracy poprzez wymianę doświadczeń środowisk gastronomicznego i spożywczego oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej, dopasowanej do regionalnego rynku pracy. Działania partnerów, w tym pracodawców przyczynią się do niwelowania różnic w kształceniu zawodowym i ustawicznym w ww. branżach, wzmocnią transgraniczne zdolności i kompetencje wykwalifikowanych pracowników, wypromują wspólny obszar usług, zmniejszą bariery językowe i interkulturowe. Oddziaływanie współpracy zostanie wzmocnione poprzez planowane działania inwestycyjne i infrastrukturalne. Grupą docelową będzie 200 os.
- wartość dofinansowania: 648 928,12 euro
W sumie w zatwierdzonych projektach uczestniczy 9 podmiotów z polskiej strony euroregionu.
Nazwa | Data | Rozmiar |
zatwierdzone_projekty_os_iii_-_km_2017-10-24_25.pdf Lista wniosków zatwierdzonych | 2017-10-30 | 288.58 KB |