Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundusz Małych Projektów i inne możliwości wspierania projektów edukacyjnych i wymian uczniów

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” i Lubuski Kurator Oświaty zorganizowali konferencję „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundusz Małych Projektów i inne możliwości wspierania projektów edukacyjnych i wymian uczniów”.

Ponad 60 dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli, pracowników samorządowych i innych instytucji zajmujących się młodzieżą zgromadziło się 14 listopada 2024 r. w Sali konferencyjnej Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim.

Konferencję otworzyli: Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski, Elżbieta Karmazyn – Kierownik Zespołu Projektów Euroregionalnych oraz Bartłomiej Kucharyk – Członek Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”. Otwierający podkreślali w trakcie swoich wystąpień znaczenie relacji polskich i niemieckich partnerów na pograniczu, możliwości wynikające z bliskości granicy i potencjał do współpracy w zakresie edukacji.

Konferencja składała się z dwóch modułów. W pierwszym z nich uczestnicy konferencji poznali możliwości finansowania spotkań dzieci i młodzieży oraz doszkalania dla organizatorów i animatorów w ramach Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Oferta została zaprezentowana przez Dominikę Gaik z warszawskiego biura PNWM oraz Piotra Boboryka z gorzowskiego biura Euroregionu. Dobrymi praktykami podzieliła się również nauczycielka i wieloletnia kierowniczka projektów – Jolanta Zarzecka ze Szkoły Podstawowej im. Kresowian w Czarnowie.

Drugi moduł zawierał prezentacje i możliwości wsparcia z funduszy unijnych. Elżbieta Karmazyn przybliżyła możliwości wynikające z realizacji Funduszu Małych Projektów z Interreg VI A Brandenburg - Polska 2021-2027. Marcin Guła z gorzowskiego Biura Euroregionu przybliżył, jakie są założenia i planowane działania w ramach projektu  „Przygotowanie i wdrożenie systemu granicznych punktów informacji wzdłuż granicy polsko-niemieckiej”, a także przedstawił założenia sieci partnerów. Ostatnim akcentem była prezentacja o ofercie edukacyjnej – scenariuszach spotkań polsko-niemieckich opartych o potencjał regionu – która zostanie przygotowana w ramach noworozpoczętego projektu eduViadrina.

Rozmowy w trakcie konferencji i po jej zakończeniu potwierdziły, że tego typu inicjatywy są potrzebne, a umiędzynarodowienie szkół i oferta Euroregionu mogą służyć uczniom, opiekunom i animatorom młodzieży.

  • Mapa

  • Google Translate
  • Newsletter

    Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

  • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA