Rusza konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży "Razem w Europie. Jeden cel"
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza szkoły, organizacje pozarządowe oraz placówki kształceniowe do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży pod hasłem „Razem w Europie. Jeden cel”. Do 20 września 2017 roku czekamy na zgłoszenia projektów spotkań młodzieży z Polski i Niemiec poświęconych różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i kształtowaniu postawy tolerancji.
W jakim celu?
Od pewnego czasu obserwujemy nasilające się w Europie nastroje nacjonalistyczne i ksenofobiczne, niesprzyjające pokojowym stosunkom. To motywuje PNWM do działania na rzecz dostrzegania, rozumienia i uznania różnorodności jako wartości, a nie jako zagrożenia. Poprzez Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży PNWM chce zachęcić młodzież do wspólnego włączenia się w budowanie społeczeństw opartych na szacunku dla różnorodności kultur, tradycji, religii, światopoglądów i języków. Konkurs odwołuje się do podstawowych wartości europejskich, jakimi są wolność, równość i solidarność jako podstaw funkcjonowania młodych ludzi w Europie i siły napędowej ich wzajemnych relacji.
Skąd się biorą stereotypy i uprzedzenia? Dlaczego ludzi traktuje się nierówno ze względu na status społeczny, płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację, styl życia, pochodzenie czy wyznanie? Jakie są relacje pomiędzy mniejszościami a grupami większościowymi? Odpowiedzi na te i inne pytania, jak stworzyć otwarte i tolerancyjne społeczeństwa, młodzi ludzie z Polski i Niemiec mogą szukać podczas swoich wspólnych spotkań. Mogą wspólnie uczyć się zrozumienia dla różnic, przełamywać stereotypy i uprzedzenia oraz przyczyniać się do przeciwdziałania dyskryminacji.
Jak to wygląda w praktyce?
Różnorodność powinna wyrażać się zarówno w temacie projektu, jak i doborze jego uczestników. Przykłady takich polsko-niemieckich przedsięwzięć młodzieżowych to:
- wspólne działania z przedstawicielami grup mniejszościowych,
- kampania społeczna promująca równouprawnienie,
- akcja przeciwdziałająca mowie nienawiści,
- przedstawienie teatralne o przejawach dyskryminacji.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Koncepcje projektów polsko-niemieckich spotkań młodzieży poświęconych edukacji na rzecz różnorodności i równości do konkursu zgłaszać mogą polskie i niemieckie inicjatywy, szkoły, organizacje pozarządowe oraz placówki kształceniowe. Realizacja projektów musi być zaplanowana na 2018 rok. PNWM przyjmuje również zgłoszenia przedsięwzięć z udziałem uczestników z kraju trzeciego. Zgłoszenia do konkursu dokonać muszą wspólnie polski i niemiecki oraz ew. trzeci partner. W projektach tych może uczestniczyć młodzież w wieku od 12 do 26 lat (w uzasadnionych przypadkach dopuszczamy udział młodszych osób).
Na co należy zwrócić uwagę?
Zgłoszone pomysły będą oceniane według następujących kryteriów:
- kreatywność i innowacyjność w podejściu do tematu i celu konkursu,
- uwzględnienie perspektywy Polski i Niemiec oraz związek projektu z zainteresowaniami i życiem codziennym młodzieży,
- współudział młodzieży w przygotowaniu, realizacji oraz podsumowaniu projektu,
- partnerska współpraca podmiotów realizujących projekt,
- rozwój nowych, lokalnych inicjatyw i polsko-niemieckich kooperacji w obszarze edukacji na rzecz różnorodności i równości.
Priorytetowo traktowane będą projekty odbywające się w obu krajach, zarówno w Polsce, jak i Niemczech, czy to w ramach jednego spotkania czy wizyty i rewizyty. Projekt może być przeprowadzony w dowolnym języku. Wybór tematu, formy spotkania oraz metod pracy pozostawiamy uczestnikom i organizatorom. Samo spotkanie powinno jednak trwać co najmniej 4 i co najwyżej 28 dni (wspólnie realizowanego programu).
Ważne: Wszystkie dokumenty zgłoszeniowe muszą być sporządzone w języku polskim i niemieckim!
Warunkiem udziału w konkursie o Polsko-Niemiecka Nagrodę Młodzieży jest zaakceptowanie regulaminu konkursu.
Jak się zgłosić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej do 20 września 2017 roku przesłać drogą elektroniczną szkic projektu. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są w załącznikach.
Kiedy odbywa się konkurs?
Istnieją trzy etapy konkursu:
Pierwszy etap (do końca 2017 roku)
- do 20 września 2017 roku – nadsyłanie szkiców projektów za pośrednictwem udostępnionego formularza online.
- październik 2017 roku – wybór finalistów konkursu w kategoriach: „wymiana szkolna” i „wymiana pozaszkolna” (łącznie do 20 projektów).
- 27–30 listopada 2017 roku – seminarium wprowadzające w Krzyżowej dla organizatorów finałowych projektów (po jednej osobie z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego).
Seminarium będzie okazją do dopracowania koncepcji i programu projektów, skorzystania z doradztwa trenerów oraz ekspertów, a także wymiany doświadczeń i stworzenia sieci kontaktów.
Drugi etap (1 stycznia–31 października 2018 roku)
realizacja finałowych projektów.
Trzeci etap (styczeń/luty 2019 roku)
spotkanie podsumowujące połączone z prezentacją finałowych projektów. Obrady jury konkursu i uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży.
Co można wygrać?
Przyznane zostaną dwie główne nagrody, po jednej w kategoriach „wymiana szkolna” i „wymiana pozaszkolna”. Wysokość nagrody pieniężnej wynosi po 3000 euro dla każdego z partnerów projektu (łącznie: 6000 euro w przypadku projektu dwustronnego lub 9000 euro w przypadku projektu trójstronnego).
Wręczone zostaną również wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych. Wszystkie finałowe projekty będą dofinansowane przez PNWM w wysokości maksymalnie 150% stawek zryczałtowanych.
Formularz zgłoszeniowy: http://wiki.dpjw.org/zgloszenie/
Nazwa | Data | Rozmiar |
regulamin_konkursu.pdf Regulamin konkursu | 2017-06-29 | 139.58 KB |
stawki_festbetraege-1.pdf Wyciąg z Wytycznych wspierania PNWM, załącznik 1 | 2017-06-29 | 270.37 KB |
ulotka_nagroda_mlodziezy_pl_2017-2019.pdf Ulotka | 2017-06-29 | 270.04 KB |