MORO 2015-17 - o konkursie
Modelowy projekt Planowania Przestrzennego (MORO) „Monitoring przestrzenny Niemiec i regionów przygranicznych 2015-2017”
Konkurs ogólnokrajowy Federalnego Instytutu ds. Badania Budownictwa i Przestrzeni Miejskiej (BBSR) przy Federalnym Urzędzie ds. Budownictwa i Planowania Przestrzennego (BBR)
Monitoring przestrzenny
→ Monitorowanie przestrzenne - dostarcza podmiotom politycznym i instytucjom zajmującym się planowaniem, wczesnych informacji na temat procesów przestrzennych, istotnych dla planowania oraz na temat skuteczności przedsięwziętych już kroków.
→ Metoda: Ciągła, systematyczna, kompleksowa i oparta na zarejestrowanych wskaźnikach. Prezentacja rozwoju przestrzennego w odniesieniu do takich obszarów jak ludność, gospodarka, rynek pracy, rolnictwo, turystyka, środowisko naturalne itp.
→ Podstawą monitoringu przestrzennego są regionalne dane statystyczne odnoszące się do danego obszaru skonfrontowane z zagadnieniami wynikającymi z regionalnej polityki i planowania przestrzennego.
Cel:
Zalecenie działań dotyczących stałego systemu monitoringu przestrzennego z naciskiem na Niemcy i regiony przygraniczne.
→ Stworzenie katalogu wymagań dla działań ogólnokrajowych, transgraniczny monitoring rozwoju przestrzennego.
→ Określenie modelu danych i wskaźników
→ Prototyp sprawozdania dot. sytuacji w regionach przygranicznych
→ Opracowanie mapy drogowej do wdrożenia
Konkretne pytania badawcze
- Jakie tematy i aspekty mają szczególne znaczenie dla ogólnokrajowego, transgranicznego monitoringu przestrzennego? Do jakiego obszaru należy ograniczyć monitoring przestrzenny, by był on przedmiotowo odpowiedni. Jak wpływają różne specyficzne uwarunkowania regionalne na obszary tematyczne.
- Jakie wskaźnik są niezbędne do odzwierciedlenia procesów przestrzennych? Jaki zakres przestrzenny jest odpowiedni w danym kontekście przestrzennym?
Uczestnictwo regionów modelowych: